W toku naszego życia jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo zapadnięcia na choroby różnorakiego typu. Choroby kości także nie są rzadko spotykanym przypadkiem. Szkielet to nie tylko umożliwający ruch element organizmu ludzkiego.
Składające się nań części kostne zawierają składniki mineralne, i mimo, że stopniowo odnawiają się to bywają narażone na atak przez chorobę. A ta może przejawiać pochodzenie różnego rodzaju. Do najczęstszych zaliczają się przyczyny: dziedziczne, związane z niedoborami witamin i minerałów, wywołane modyfikacjami w układzie hormonalnym oraz związane z przemianą materii, a także nowotworowe. Wraz z upływem lat wzrasta prócz tego ryzyko wystąpieniem zrzeszotnienia kości.
bóle koś›ci w ciąży
Stan ten może prowokować zwiększoną kruchość kości. Początkowe fazy rozwoju schorzenia często pozostają niezauważane, a odczuwany charakterystyczny dla osteoporozy ból – zlekceważony. Szkoda, bo najbardziej satysfakcjonujące rezultaty pozwala uzyskać szybko podjęte leczenie. Kluczowe jest jednak głównie podejmowanie działań zapobiegawczych. Wtedy nawet w starszym wieku będziemy mieli możliwość cieszyć się sprawnością. Do konkretnych elementów profilaktyki zaliczamy: systematycznie podejmowane ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednią, obfitującą w minerały oraz witaminy dietę. Korzystnym rozwiązaniem będzie też monitorowanie ciężaru ciała, jako że nadwaga ma wyniszczający wpływ na kościec.

Dodaj komentarz